متن سخنرانی محترم دکتر سمیع الله دانشیار رئیس دانشگاه کندز بمناسبت محفل تقدیر از اساتید وکارمندان موفق ومحصلان برتر

بسم الله ... الحمدلله رب العلمین... ومن یوت الحکمه فقد اوتی ... سبحنک لاعلم لنا
رهبری دانشگاه ، اساتیدبزرگوار ونخبه گان دانشجو بالاخره سرمایه معنوی سلام . السلام علیکم ورحمت الله .. الله متعال را نهایت سپاسگذاریم که توفیق برگذاری ...
اساتید گرانمایه خیلی ها مناسب میدانم که خوش خبری به شما بدهم حل مشکل 
در قسمت ارزیابی اساتید  معیار ارتقای کیفیت بود معیار 75% است .
درمورد کارمندان ارزیابی از کار کردکارمندان  با رعایت سلسله مراتب شان توسط آمرین بخشهای مربوطه 
اما در قسمت محصلان واضح است که امتحان نهای سمستر گذاشته نقش داشت که شامل اول نمره ها و دوم نمره ها وسوم نمره ها بودند .
برادران گرامی :- در اندیشه اسلامی ، همواره علم و علم آموزی با تهذیب و دینداری همراه بوده است و این امر حکایت از تقدس فرایند  تعلیم و تربیت است . تاکید مکرر قران در تهذیب و تعلیم ، دو رسالت بزرگ  پیامبران ، الگوی روشنی را فراروی کسانی می نهد که گام در راه پیامبران می گذارند و رسالت آموزش و رهبری را بر دوش می کشند .
رسالت و وظایف دانشگاه   
دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل ، شقاوت یک ملت است . از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود . دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند و دانشگاه غیر اسلامی و دانشگاه  بد ، یک ملت را به عقب می زند .
وظایف دانشگاه در 3 کته گوری : اول: انسان سازی دوم : قطع وابستگی ها  و استقلال کشور.  سوم : تغییر مثبت وسازنده در همه بخشها واقامه دین
اول :انسان سازی
مسلما دانشگاه در کنار خانه و مدرسه ، به عنوان مهد تربیتی  است .
 دانشگاه باید انسان ایجاد کند وانسان بسازد و انسان فارغ بدهد . بعد همچو انسان حاضر نمی شود که کشور خودش را به غیرتسلیم کند . انسان حاضر نمی شود که تحت ذلت برود و اسارت بپذیرد . انسان خیانت ، قتل وانواع فساد را مرتکب نمی شود.  دشمنان ما هم ازاینگونه انسانها می هراسند .
دانشگاه انسان ساز بدون تردید نیازمند دو رکن است یکی استاد و دیگری دانشجو .
الف) اساتید دانشگاه و انسان سازی    
اساتید باید نقش پای  انبیاء  تعقیب نمایند ، مهم ترین مسئولیت اساتید نیز انسان سازی  است .
در راًس همه گرفتاری ها ، آشفته بازاری  درفکرواندیشه  است .. این را باید اساتید دانشگاه ، معلمین وآموزگاران خوب بدانند.
از بین بردن این مصیبت فکری در رشد وتوسعه کشور هم موًثر است . چرا که وابستگی فکری روشنفکران جامعه منجر به وابستگی کشور در حوزه علمی نیز می گردد. چنانکه تاریخ نیز شاهد بوده است ، روشنفکران غرب زده نقش حلقه واسط میان استعمار و استبداد را بازی کرده اند ومی کنند .
در کنار این امر محیط های آموزشی نیز باید مصون از فساد و آلودگی با شند تا نهالی که قراراست در آینده تبدیل به درختی تنومند و پر بار گردد و از ثمره آن ، اعضای جامعه بهره مند شوند ، از بستر رشد و بالندگی برخوردار گردد . بر اساتید و معلمان متعهد است که با تمام توان و قدرت ، در شناسایی عوامل فساد تلاش کنند .
بی شک با پیمودن این مسیر یعنی ، اصلاح فکری و باز سازی محیط آموزشی ، افرادی متعهد و متخصص به جامعه تقدیم می گردد .
ب) دانشجویان و انسان سازی
یکی از انتظارات ما در بعد انسان سازی از دانشجویان ، تزکیه نفس است ، شاید بتوان این امر را بدین صورت تعبیر نمود که دانشجو با توجه به رسالتی که در جامعه بر عهده دارد ، ضروری است در مرحله نخست درون را بنگرد و نفس خویش را مهار کند .
مسلما پس از شناسای نفس و تزکیه درون ، مسئولیت دانشجویان نسبت به جامعه مطرح می گردد . برشما جوانان روشنفکر است که از پای ننشینید تا خواب رفته ها را از این  خواب مرگبار بر انگیزانید و با فاش کردن خیانت ها و جنایت های استعمار گران و پیروان بی فرهنگ آنها ، غفلت زده ها را آگاه نمایید .
دوم : قطع وابستگی و استقلال کشور
شعار استقلال و آزادی از وظایف دیگری دانشگاها است تا در خور محصلان خود بدهند. 
دانشگاه که « مبدا همه تحولات است » به طریق اولی باید از استقلال برخوردار باشد .
 اگر دانشگاه ها ومدرسه های ما درست نشود  امید اینکه یک نظام اسلامی واقعی داشته باشیم ، نداریم. اگر این دو قشر تربیت شدند ، به طوری که اسلام می خواهد تربیت انسانی ، هم مملکت ما از تصرف شیاطین مصون می شود وهمچنان ترقی وتعالی حاصل می شود .
الف) اساتید دانشگاه و قطع وابستگی و استقلال کشور
 اصلاح فرهنگ و استقلال فرهنگی  ، حرکتی بنیادی و اساسی  محسوب می شود . ملت عزیز افغانستان  و سایر کشور های مستضعف جهان اگر بخواهند از دام های شیطنت آمیز قدرت های بزرگ تا آخر نجات پیدا کنند ، جز اصلاح فرهنگ و استقلال فرهنگی چاره ای ندارند ، و این کارمیسر نیست جز با دست اساتید و معلمان متعهدی که در مکاتب ومدارس  تا دانشگاه مصروف این رسالت اند .
بزرگ ترین فاجعه برای ملت ما این وابستگی فکری است که گمان می کنند همه چیز از غرب  است . شما استادان و فرهنگیان و دانشجویان باید کوشش کنید و مغز ها را از این وابستگی فکری شستشو دهید و با این خدمت بزرگ و ارزنده ، ملت وکشور خود را نجات خواهید داد .
همچنان اساتید موظفند فضای یاس و نا امیدی در دانشگاه ها را از بین ببرند و با ایجاد فضایی پر نشاط ، چشم انداز مناسبی را برای ایفای نقش مستقل دانشجویان ترسیم نمایند و بدانند که نا امیدی ، سر چشمه  سستی و مانع اصلی رسیدن به حق است .
در تکمیل این اقدام، اساتید باید به ایجاد خود باوری در دانشجویان همت گمارند :« شماهایی که دردانشگاه هستید و دانشمند هستید و متفکر هستید، این جوان های ما را طوری تعلیم وتربیت کنید که جایگاه وارزش خویش را بدانند .
ب) دانشجویان و قطع وابستگی و استقلال کشور
مهمترین قدم دانشجویان برای رهایی از وابستگی به شرق و غرب خودیابی و خودباوری است یا اعتماد به نفس است . شما دانشجویان عزیز ، خودتان درصدد این باشید که از غرب زدگی بیرون بیایید . این گمشده خودتان پیدا کنید . گمشده شما خودتان هستید ... شما باید مقاومت کنید .
سوم : تغییر مثبت وسازنده در همه بخشها واقامه دین
شما فرهیخته گان اعم از اساتید ومحصلان ممتازان و پیشگامان ما هستید هرقدر بیش تر بدانید به همان اندازه مسئولیت شما بیشتر می شود .location_on

ادرس: شهر کندز جاده ولایت کوچه حاجی میری

پوهنتون سلام کندز